Środa, 26 października w programie 7. AFF

26 Października

opublikuj:

W środowym programie projekcji festiwalowych znalazł się m.in. dokument Chucka Workmana Magik: zdumiewające życie i dzieło Orsona Wellesa (KNH 5, 10.00), który pokazuje fascynującą i niejednoznaczną osobowość geniusza kina, sięgając m.in. po wypowiedzi bliskich (Oja Kodar) oraz twórców (Linklater, Scorsese, Taymor). O tej godzinie w KNH 4 w ramach sekcji Europejczycy w Ameryce – Twentynine Palms Bruno Dumonta z 2003 roku, głośny film francuski ego prowokatora, w którym seks, przemoc i pierwotna siła amerykańskiej pustyni splatają się w jedno.

W środę mają miejsce pierwsze pokazy filmów konkursu Spectrum, m.in.: Oczy matki Nicolasa Pesce (KNH 7, 10.15) – najbardziej kontrowersyjny film ostatniego festiwalu Sundance, egzystencjalny indie-horror podrasowany sadyzmem godnym kina exploitation; czy nagrodzona na SXSW Kusza (KNH 2, 15.00), porównywanego do Wesa Andersona Adama Pinneya – ironiczna opowieść o przypadkowości sukcesu i obsesji miłosnej w smakowitym klimacie vintage.

Po południu pojawią się Kiksy (KNH 7, 17.15) – fenomenalny, nagrodzony za zdjęcia na Tribeca FF, debiut Justina Tippinga: miks historii dorastania w „złej” dzielnicy i hipnotycznej filmowej magii niczym u Terence’a Malicka. Polecamy też Punishment Park z 1971 roku w sekcji Europejczycy w Ameryce (KNH 4, 18.00) Brytyjczyka Petera Watkinsa – o brutalnym starciu amerykańskiego systemu z wolnościowymi ideałami dzieci-kwiatów. Wieczorem o 21.00 w KNH 8, zapraszamy na Ofiarę Andrew Neela z sekcji Odkrycia Ale kino+ – opartą na faktach wstrząsającą historię o zjawisku fali na uniwersyteckim kampusie, z rolami Nicka Jonasa (członka grupy Jonas Brothers) i Jamesa Franco.

Książka o Wellesie

Po seansie F jak Fałszerstwo (KNH 5, 15.00) – odbędzie się spotkanie promocyjne wokół książki Orson Welles: Twórczość, recepcja, dziedzictwo. Spotkanie z jej autorami – Małgorzatą Kozubek, Martą Maciejewską, Pawłem Bilińskim, poprowadzi Dawid Junge.

Filmowe prelekcje

Przed pokazem bloku Nieznany Orson Welles: niedokończone projekty (KNH 4, 18.15) odbędzie sięprelekcja Stefana Droesslera z Muzeum Filmu w Monachium. Przed filmami sekcji Europejczycy w Ameryce prelekcje wygłoszą Marcin Giżycki i Piotr Czerkawski.

Program na 25.10: tutaj