Piątek, 28 października w programie 7. AFF

28 Października

opublikuj:

Czwarty dzień festiwalu proponujemy rozpocząć odnalezionym po latach eksperymentalnym filmem Kto tu zwariował? z 1966 roku z udziałem legendarnej grupy The Living Theater i muzyką geniusza jazzu Ornette’a Colemana (KNH 2, 9.45) lub nakręconym w Europie Otellem (Złota Palma, Cannes 1952) bohatera retrospektywy Orsona Wellesa, z nim samym w tytułowej roli.

W południe nagrodzony za scenariusz na festiwalu Sundance film dokumentalny Kate gra Christine Roberta Greene’a (KNH 2, 12.15). Podobnie jak fabularna Christine dotyczy on samobójczej śmierci „na wizji” prezenterki telewizyjnej, której losy w dokumencie inscenizuje aktorka Kate Lyn Sheil.

O godz. 13.00 w KNH 4 w ramach sekcji Europejczycy w Ameryce Hotel Monterey zmarłej belgijskiej reżyserki Chantal Akerman. Po tym seansie zapraszamy na promocję „Kwartalnika filmowego” (nr 93/94 Kino amerykańskie) z udziałem Marcina Giżyckiego, Karoliny Kosińskiej i Rafała Syski.

O godz. 15.30 w sekcji Odkrycia Ale kino+ prezentowana jest Somnambuliczka Matthew Lessnera (KNH 7, po seansie spotkanie z twórcami) – zagadkowy thriller, w którym „Bergman spotyka Lyncha”. A po nim w tej samej sali o godz. 18.15 – Hunky Dory Michaela Curtisa Johnsona (reżyser obecny na seansie), a w nim charyzmatyczny Tomas Pais jako niestandardowy ojciec na szpilkach i w futerku.

O godz. 18.00 w KNH 6 zapraszamy na masterclass Fredericka Mullera, producenta i montażysty Orsona Wellesa – Montować dla Orsona i nie tylko. Spotkanie poprowadzi Stefan Drössler z Muzeum Filmu w Monachium.

Wieczorny seans można spędzić oglądając dokument Oświeć nas Jenny Carchman (KNH 3, 20.30) z konkursu American Doc – o kontrowersyjnym guru Jamesie A. Rayu, lub przypominając sobie Zabriskie Point, fascynujący portret Ameryki epoki dzieci-kwiatów autorstwa Michelangela Antonioniego pokazywany w sekcji Europejczycy w Ameryce.

Program 28.10 tutaj

Debata Co jest Grane 24

Po godzinie 16 w sali nr 6 Kina Nowe Horyzonty odbędzie się debata tygodnika „Co Jest Grane 24”: Jak zrobić karierę w Ameryce. Z gośćmi reżyserem Percym Adlonem (Bagdad Cafe) i producentem Joshuą Astrachanem (PatersonKiksy, Głośniej od bomb) rozmawiać będą Anna Tatarska, Piotr Guszkowski.

Spotkania po seansach

Dzisiejsi goście: montażysta Fred Muller (Proces), reżyserka Agnès Varda (Murmury, Czarne Pantery), producent Joshua Astrachan (Kiksy). A także: Greg Kwedar i Johnny Simmons, Agnieszka Wasiak, Justin Tipping, Matthew Lessner, Livia Hiselius, Beatrice von Schwerin, Jon Nguyen i inni.