Niedziela, 30 października w programie 7. AFF

30 Października

opublikuj:

Niedziela jest ostatnim dniem 7. American Film Festival we Wrocławiu. Jako film zamknięcia o godz. 19.00 w KNH 1 zostaną pokazane Zwierzęta nocy Toma Forda, wizualnie olśniewająca opowieść z suspensem, mocnymi kreacjami Amy Adams i Jake’a Gyllenhaala i muzyką Abla Korzeniowskiego, laureat Wielkiej Nagrody Jury w Wenecji.

Przed finałowym pokazem poznamy wyniki plebiscytu publiczności, który decyduje o przyznaniu nagród filmom. Zwycięzca konkursu Spectrum w kategorii fabuł otrzyma Nagrodę Publiczności BNY Mellon w wysokości 10 000 dolarów, a laureat Konkursu American Docs w wysokości 5 000 dolarów. Dodatkową nagrodę – ofertę zakupu do emisji przyzna telewizyjny kanał filmowy Ale kino+. Widzowie będą mieli okazję obejrzeć zwycięskie filmy na specjalnych seansach: laureata konkursu fabularnego o godz. 20.30 w KNH 2, zaś nagrodzony dokument o godz. 20.30 w KNH 3.

Wśród ostatnich pokazów festiwalowych znalazły się m.in.: w paśmie porannym w sekcji Europejczycy w Ameryce dokument Mississippi Blues, w którym Bertrand Tavernier z Robertem Parrishem wyruszają w podróż w poszukiwaniu korzeni bluesa i jazzu (KNH 4, 10.00). Około południa będzie ostatnia szansa, by obejrzeć poruszający Manchester by the Sea Kennetha Lonergana (KNH 1, 12.15) – o zmaganiu się z życiem po wielkiej traumie, z wybitną rolą Caseya Afflecka oraz sensację festiwalu w Toronto, hipnotyczno-zmysłowy Moonlight Barry’ego Jenkinsa (KNH 9, 12.45).

O godz. 12.30 w KNH 4 pokaz Bagdad Café, a po nim w tej samej sali o 15.15 reżyser tego filmu Percy Adlon poprowadzi masterclass dla publiczności. Moderatorem spotkania będzie Marcin Giżycki

O 18.15 warto zwrócić uwagę na niejednoznacznego Joshy’ego Jeffa Baeny, w którym wieczór kawalerski zamienia się w stypę po narzeczonej, czy dokument Kto się śmieje ostatni Ferne Pearlstein, o tym, czy można śmiać się z Holocaustu (KNH 7, 18.15). Wieczorem alternatywą dla filmu zamknięcia może być Alchemik Joela Potrykusa, mieszanka czarnej komedii i horroru o współczesnym pustelniku, który przywołuje diabła.

Program 30.10 tutaj

Ostatnie spotkania

Dzisiejsi goście: Agnès Varda, Liv Colliander, David Gerson, Beatrice von Schwerin, Paul Taylor, Paolo Davanzo, Lisa Marr, Daniel Carbone, Frank Mosley. Prelekcje przed filmami obu retrospektyw wygłoszą filmoznawcy: Małgosia Kozubek, Marcin Giżycki, Piotr Czerkawski.

Festiwalowa kronika

Zapraszamy do odwiedzenia galerii zdjęć z tegorocznej edycji American Film Festival. Portrety gości i kinomanów, codzienna kronika festiwalowego życia, fotorelacje ze spotkań, a także wieczory w klubie festiwalowym i nieformalne spotkania uczestników.