Samotnik

The Loner

USA 2016 / 103 min

Mafia, hazard, narkotyki, femme fatale i ta druga kobieta, którą bohater o poważnym spojrzeniu chce uratować – debiut Daniela Grove’a zawiera wszystkie elementy niezbędne do stworzenia klasycznego filmu noir. Dodajmy do tego dopracowane kadry prezentujące gangsterskie podziemie Los Angeles w neonowych kolorach, a otrzymamy odpowiednią do treści, hipnotyzującą i odrealnioną formę. Jednak jest coś, co czyni z Samotnika opowieść niesztampową: to przeszłość i pochodzenie tytułowego bohatera. Behrouz w latach 80. uciekł do Ameryki z Iranu, gdzie jako nastolatek, łudzony opowieściami o raju czekającym go po męczeńskiej śmierci, walczył w wojnie z Irakiem. Dowiadujemy się tego z retrospekcji utrzymanych w realistycznym stylu. Przeszłość nie przestaje Behrouza prześladować. Choć chce rozpocząć uczciwe życie w nowej ojczyźnie, boss irańskiej mafii nie daje mu spokoju. Irańscy gangsterzy wnoszą do całej historii powiew świeżości – w Samotniku zyskujemy bowiem rzadką okazję przyjrzenia się ich obyczajom. Za to sam sposób działania perskiej mafii jest przewidywalny, co oznacza, że na szyi Behrouza pętla zaciska się coraz bardziej. Bo jak wiemy z innych filmów tego gatunku – przeznaczenia nie da się uniknąć.

Malwina Grochowska

bnym_rgb_gry

opublikuj film:

seanse

27 paź, 20:30 Sala 2

kup bilet

28 paź, 12:45 Sala 7

kup bilet

sekcje:

spectrum 2016

Panorama współczesnego kina amerykańskiego, nowe filmy fabularne: „filmy środka”, filmy znanych twórców, nowe talenty, ciekawe zjawiska.

W centrum każdego festiwalu znajdują się konkursy. American Film Festival posiada dwie premierowe sekcje konkursowe: Spectrum, panoramę współczesnego kina amerykańskiego (14 filmów) oraz American Docs, czyli najgłośniejsze dokumenty sezonu pokazujące różne oblicza Ameryki (10 filmów). Oceniane przez widzów filmy będą ubiegać się o nagrody w dwóch kategoriach: film fabularny i film dokumentalny. Nagrody w obu konkursach w wysokości 10 i 5 tysięcy dolarów ufundowała firma BNY Mellon, dodatkową nagrodę – telewizja Ale kino+ (oferta zakupu do emisji).