Kłamliwy dokument, Wujek Yanco

Documenteur, Uncle Yanco

/ 87 min

Kłamliwy dokument / Documenteur

USA, Francja 1981, 65′
angielski, kolor

reżyseria: Agnès Varda
scenariusz: Agnès Varda
zdjęcia: Nurith Aviv, Affonso Beato, Bob Carr
montaż: Bob Gould, Sabine Mamou
muzyka: Georges Delerue
obsada: Sabine Mamou, Mathieu Demy, Lisa Blok-Linson
producent: Agnès Varda
produkcja: Ciné Tamaris

Emilie, mieszkająca w Los Angeles Francuzka, właśnie rozstała się z mężem i razem ze swoim 8-letnim synem próbuje ułożyć sobie życie na nowo. Znajduje mieszkanie w zamieszkanej przez emigrantów, kiepskiej dzielnicy i naprędce, bez przekonania buduje tam dla siebie i syna nowy świat. Varda umieszcza portret fikcyjnej postaci z jej wewnętrznymi przeżyciami na tle realnej, dokumentalnie filmowanej codzienności. Tworzy swoistą kronikę wygnania. 

Wujek Yanco / Uncle Yanco

USA 1967, 22′
angielski, francuski, grecki, kolor

reżyseria: Agnès Varda
scenariusz: Agnès Varda
zdjęcia: Didier Tarot
montaż: Roger Ikhlef
muzyka: Yannis
obsada: Jean Varda, Tom Luddy, Agnès Varda, Rosalie Varda
producent: Agnès Varda
produkcja: Ciné Tamaris

Agnès Varda podczas wizyty w San Francisco poznała niezależnego malarza noszącego to samo co ona nazwisko – Jeana Vardę. Agnès i Yanco szybko ustalają, że są bliską rodziną, choć dotąd się nie znali. Varda wpadła na pomysł, by stworzyć filmowy portret swojego świeżo poznanego wujka. Jean Varda, 70-letni hipis mieszkający na barce na przedmieściu San Francisco, okazał się wdzięcznym modelem dla portrecistki. Żyjący wśród takich jak on wolnych duchów, uśmiechnięty Yanco opowiada o sobie, pokazuje swoje prace, zapoznaje bratanicę z Ameryką wolnych ludzi.  

opublikuj film:

seanse

29 paź, 12:30 Sala 4

kup bilet

sekcje:

europejczycy w ameryce 2016

Kurator sekcji Marcin Giżycki – autor książki Wenders do domu, proponuje kilkanaście kultowych filmów zrealizowanych przez europejskich twórców w USA: od Sergia Leone, przez Wernera Herzoga, Brunona Dumonta, po Larsa von Triera. W programie przeglądu znalazły się bardzo różne wizje amerykańskiej rzeczywistości m.in. portret kalifornijskiej bohemy w Lwiej miłości (Lions Love and… Lies, 1969) autorstwa Agnès Vardy (w ramach przeglądu będzie można zobaczyć aż 5 amerykańskich filmów tej francuskiej reżyserki), mroczny Zabriskie Point (1970) włoskiego mistrza Michelangela Antonioniego i brutalny Punishment Park (1971) Brytyjczyka Petera Watkinsa – oba z okresu hipisowskiej rewolty czy pełna ludzkiego ciepła historia z amerykańskiej prowincji Bagdad Café (1997) Niemca Percy’ego Adlona od lat osiadłego w Los Angeles.