Kiksy

Kicks

USA 2016 / 80 min

Nie powinno dziwić jednoczesne porównywanie Kiksów do Złodziei rowerów Vittoria de Siki i kina Terrence’a Malicka. Debiut Justina Tippinga zachwyca bowiem zarówno jako historia o dojrzewaniu w trudnych warunkach społeczno-ekonomicznych, jak i dzieło sztuki filmowej, w którym jazdy kamery i ujęcia w slow motion w zjawiskowy sposób opowiadają o emocjach. Żeby zaskakujących porównań nie było mało, warto wspomnieć, że uczucia, wrażenia i myśli pojawiają się w świecie głównego bohatera pod postacią surrealistycznych wizji, przywołujących na myśl 2001: Odyseję kosmiczną Stanleya Kubricka i Bestie z południowych krain Benha Zeitlina. Wszystkie te elementy spotykają się w świecie 15-letniego chłopca i na przestrzeni kilku ulic w Oakland. Brandon marzy, żeby chodzić po nich w butach marki Nike. Ich zdobycie nie jest szczególnym problemem – niestety ani dla niego, ani dla Flaco, lokalnego chuligana, który kradnie chłopcu nowiutkie czerwono-czarne air jordany. To moment, w którym akcja rusza z kopyta, a do filmu Tippinga wkradają się elementy bajki magicznej. Coś zostało utracone, coś musi zostać odnalezione, a żeby tak się stało, bohater jest zmuszony wyruszyć w podróż do obcego królestwa. Brandon udaje się do krainy, w której chłopcy stają się mężczyznami.

Anna Bielak

 

nagroda publiczności ufundowana przez /
the audience award sponsored by

bnym_rgb_gry

opublikuj film:

seanse

26 paź, 18:15 Sala 7

kup bilet

28 paź, 12:15 Sala 3

kup bilet

sekcje:

spectrum 2016

Panorama współczesnego kina amerykańskiego, nowe filmy fabularne: „filmy środka”, filmy znanych twórców, nowe talenty, ciekawe zjawiska.

W centrum każdego festiwalu znajdują się konkursy. American Film Festival posiada dwie premierowe sekcje konkursowe: Spectrum, panoramę współczesnego kina amerykańskiego (14 filmów) oraz American Docs, czyli najgłośniejsze dokumenty sezonu pokazujące różne oblicza Ameryki (10 filmów). Oceniane przez widzów filmy będą ubiegać się o nagrody w dwóch kategoriach: film fabularny i film dokumentalny. Nagrody w obu konkursach w wysokości 10 i 5 tysięcy dolarów ufundowała firma BNY Mellon, dodatkową nagrodę – telewizja Ale kino+ (oferta zakupu do emisji).