Kate gra Christine

Kate Plays Christine

USA 2016 / 112 min

Znana aktorka nurtu indie Kate Lyn Sheil w dokumencie Roberta Greene’a postanawia zaprezentować, w jaki sposób przygotowuje się do wiarygodnego przedstawienia ostatnich dni i tragicznej śmierci prezenterki telewizyjnej Christine Chubbuck. Dziennikarka w 1974 roku popełniła na wizji samobójstwo, decyzję usprawiedliwiając przemocą wszechobecną w mediach i na ulicach. Po 30 latach od tamtych wydarzeń do jej historii dociera utalentowany duet, reżyser i aktorka. Za sprawą Kate gra Christine Greene podważa znane reguły realizacji dokumentu. Zamiast „gadających głów” na ekranie widzimy hipnotyzującą Kate, która odważnie podejmuje wyzwanie. Aktorka stara się oddać sprawiedliwość swojej bohaterce, nie szuka jednak usprawiedliwień dla jej czynu. Zamiast tego, szczerze i bez upiększania rzeczywistości odkrywa tajniki swoich przygotowań do roli i aktorskiego zawodu. Richard Brody z „New Yorkera” określił Kate gra Christine jako tour de force wzajemnego przenikania się gatunków filmowych.

Magdalena Maksimiuk

opublikuj film:

seanse

28 paź, 12:15 Sala 2

kup bilet

29 paź, 15:30 Sala 7

kup bilet

sekcje:

american docs 2016

Filmy dokumentalne: najważniejsze produkcje sezonu, w dużej mierze ukazujące oblicze Ameryki, ale i obrazy realizowane przez Amerykanów w innych zakątkach świata, podejmujące wszelkie tematy.

W centrum każdego festiwalu znajdują się konkursy. American Film Festival posiada dwie premierowe sekcje konkursowe: Spectrum, panoramę współczesnego kina amerykańskiego (14 filmów) oraz American Docs, czyli najgłośniejsze dokumenty sezonu pokazujące różne oblicza Ameryki (10 filmów). Oceniane przez widzów filmy będą ubiegać się o nagrody w dwóch kategoriach: film fabularny i film dokumentalny. Nagrody w obu konkursach w wysokości 10 i 5 tysięcy dolarów ufundowała firma BNY Mellon, dodatkową nagrodę – telewizja Ale kino+.