Jak trzepot skrzydeł motyla; Ścinki z życia szczęśliwego człowieka

Meanwhile, a Butterfly Flies; Out-Takes from the Life of a Happy Man

/ 120 min

Jak trzepot skrzydeł motyla / Meanwhile, a Butterfly Flies

Francja 2002, 52′
angielski, kolor, czarno-biały
polska premiera

reżyser: Julius Ziz 
zdjęcia: Jonas Mekas, Julius Ziz, Auguste Varkalis, archival footage 
montaż: David Perrot 
muzyka: Auguste Varkalis, Jonas Mekas, Vivaldi 
obsada: Jonas Mekas 
producent: Rosangela Meletti 
produkcja: French Connection

Jonas Mekas – pochodzący z Litwy gigant amerykańskiego kina undergroundowego. Krytyk filmowy, poeta w tradycyjnym znaczeniu tego słowa i poeta ekranu. Artysta, który podniósł do rangi sztuki formułę home movies, którego dzieła nie tylko uwieczniają ulotną codzienność, ale i niosą refleksję na temat mechanizmów pamięci. Poświęcony mu dokument nie oferuje żadnej szerszej narracji, nie streszcza jego biografii i nie podsumowuje wkładu w rozwój sztuki. Wypełniają go luźno połączone fragmenty: pociągnięcia i plamki, tworzące bogaty, ale celowo rozmyty i nieukończony portret. Za pomocą wciąż obco brzmiącej angielszczyzny Mekas mówi o kreatywności, duszy, izolacji i efekcie motyla, uśmiechając się przy tym w urzekający sposób. Gra na akordeonie, śpiewa, tańczy i błaznuje. Dużo pije i raz po raz wznosi toasty: za Nowy Jork, paryskie kobiety i Jeana Geneta. Wydaje się naprawdę sympatycznym facetem.

Piotr Mirski

Ścinki z życia szczęśliwego człowieka / Out-Takes from the Life of a Happy Man

USA 2012, 68′
angielski, kolor

reżyser: Jonas Mekas
scenariusz: Jonas Mekas
zdjęcia: Jonas Mekas
montaż: Jonas Mekas, Elle Burchill 
muzyka: Anthology Film Archives
obsada: Hollis Melton, Oona Mekas, Adolfas Mekas, Jonas Mekas, Ken Jacobs, William S. Burroughs, Peter Kubelka, James Broughton
producent: Jonas Mekas
produkcja: Anthology Film Archives

Wideopamiętnik szczęśliwego człowieka z kamerą. Guru amerykańskiej awangardy wyrusza w podróż po 60 latach swojej twórczej pracy. Obrazy mkną przez ekran nieuporządkowane, wbrew ograniczającej chronologii, spuentowane komentarzem reżysera – jak choćby w jego słynnym filmowym dzienniku Lost Lost Lost z lat 70. Mekas wkłada do projektora kolejne szpule z taśmą wypełnione przeszłością. Dziecięce zabawy, zapisane na kartkach myśli, migoczące ulice Nowego Jorku tworzą intymny kolaż. Spośród tych wyimków z codzienności można wyłowić postaci kluczowe dla środowiska intelektualnego Ameryki, przyjaciół i współpracowników Mekasa – m.in. Williama Burroughsa czy poetę Jamesa Broughtona. Prywatna kronika drugiej połowy XX wieku odzwierciedla artystyczną postawę Mekasa, która, jak stwierdził w jednym z wywiadów, zawsze polegała na poszukiwaniu intensywności chwili, tego, co ważne, w tym, co przypadkowe i niepozorne. Ścinki…, stawiając pytania o naturę pamięci, są wyznaniem wiary w ocalającą moc taśmy filmowej.

Mariusz Mikliński

opublikuj film:

seanse

27 paź, 12:15 Sala 3

kup bilet

30 paź, 12:15 Sala 2

kup bilet

sekcje:

indie star award: Jonas Mekas 2016

Jak co roku AFF przyzna Indie Star Award, nagrodę honorującą wybitnych twórców niezależnego kina amerykańskiego, którą tym razem otrzyma legenda nowojorskiej awangardy filmowej – Jonas Mekas. Ten urodzony na Litwie, a od połowy lat 40. mieszkający w Stanach Zjednoczonych, autor filmowych dzienników uważany jest za czołowego twórcę nurtu new american cinema. Widzowie AFF obejrzą jego film Ścinki z życia szczęśliwego człowieka (Out-Takes from the Life of a Happy Man) z 2012 roku. Sędziwy laureat nie będzie mógł stawić się we Wrocławiu osobiście, ale weźmie udział w uroczystości wręczenia nagrody za pośrednictwem Internetu.