F jak fałszerstwo

F for Fake

Francja, RFN, Iran 1973 / 85 min

Błyskotliwy esej filmowy o sztuce, rynku artystycznym, fałszerzach dzieł sztuki, hochsztaplerach i szarlatanach z Orsonem Wellesem przy stole montażowym w roli magika i mistrza ceremonii. Magia to dla mnie bardzo szczególna rzecz. Robert-Houdin, który był największym magikiem wszech czasów, zdefiniował magika jako wielkiego aktora grającego rolę magika. Dla mnie magia zaczyna się i kończy na postaci magika wychwytującego moment, w którym widownia wierzy, że kobieta unosi się nad ziemią. Innymi słowy, na chwilę staję się ośmioletnim dzieckiem. (Orson Welles) F jak fałszerstwo jest testamentem Orsona Wellesa. Kiedy skończyłem F jak fałszerstwo, pomyślałem, że odkryłem nowy rodzaj kina i to jest kino, które chciałbym robić do końca życia. Niepowodzenie filmu było jednym z największych zaskoczeń w moim życiu. Naprawdę myślałem, że coś zrobiłem. I tym czymś jest forma, czyli esej, esej osobisty, w przeciwieństwie do dokumentalnego, całkiem inny. Zupełnie nie dokumentalny. (Orson Welles)

SD

obszar-roboczy-1-kopia-26

26.10 KNH5 15.30

promocja książki Orson Welles: Twórczość, recepcja, dziedzictwo (Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego 2016), goście: Małgorzata Kozubek, Marta Maciejewska, Paweł Biliński, prowadzenie: Dawid Junge

opublikuj film:

seanse

26 paź, 15:30 Sala 5

kup bilet

30 paź, 10:00 Sala 5

kup bilet

sekcje:

Orson Welles w Europie 2016

Po przeglądzie amerykańskiego dorobku Wellesa na AFF w 2014 roku tegoroczną retrospektywę wrocławski festiwal dedykuje europejskim filmom tego genialnego amerykańskiego aktora i reżysera. Orson Welles (1915-1985) – autor filmu wszech czasów Obywatela Kane – już od lat 50. coraz częściej pracował w Europie (we Francji, Włoszech, czy Jugosławii), uciekając przed komercyjnym systemem hollywoodzkim. Podczas 7.AFF będzie można obejrzeć m.in. nakręcone na Starym Kontynencie adaptacje szekspirowskich dramatów, Proces (The Trial, 1962) na podstawie powieści Franza Kafki, czy swoiste credo artystyczne F jak fałszerstwo (F for Fake, 1973). A także dwa unikalne zestawy nieznanych dzieł Wellesa: nieukończone projekty filmowe i filmy telewizyjne nakręcone w Europie. Program przeglądu uzupełni dokument Magik: Zdumiewające życie i dzieło Orsona Wellesa (Magician: The Astonishing Life and Work of Orson Welles, reż. Chuck Workman, 2014).

wydarzenia związane z tym filmem: