Drodzy biali ludzie

Dear White People

USA 2014 / 108 min

Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta i American Film Festival zapraszają na cykl On Campus

Sam White (znana z roli w Creed: Narodziny legendy Tessa Thompson) uczęszcza wprawdzie do elitarnego college’u, ale na każdym kroku spotyka się z przejawami rasizmu – a przynajmniej tak jej się wydaje. W przeciwieństwie do wielu kolegów nie boi się głośno o tym mówić: w kontrowersyjnej audycji radiowej wyśmiewa społeczeństwo, które desperacko stara się ukryć swoje uprzedzenia za parawanem politycznej poprawności. Choć mogłoby się wydawać, że wiele się zmieniło od 1989 roku, kiedy Spike Lee zaszokował widzów filmem Rób, co należy, to reżyser Justin Simien nie podziela tego zdania. Nawiązując do własnych doświadczeń podczas studiów na prestiżowym Chapman University, w swoim pełnometrażowym debiucie zwraca uwagę na niewygodne tematy, które większość wolałaby przemilczeć. Jego obsypana nagrodami satyra udowadnia, że wbrew entuzjastycznym deklaracjom polityków pewne podziały wcale nie znikają. Wręcz przeciwnie – czasem nawet przybierają na sile. Najwyraźniej tzw. epoka postrasowa to kolejny pusty slogan.

Marta Bałaga

 

27.10 KNH8 15.30

On Campus: Drodzy biali ludzie

Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta i American Film Festival zapraszają na inaugurację sekcji On Campus, poświęconej życiu akademickiemu w Stanach Zjednoczonych. Rozpoczynamy polską premierą filmu Drodzy biali ludzie – satyrycznej komedii analizującej napięcia rasowe na fikcyjnej uczelni z Ligi Bluszczowej. Głośny debiut Justina Simiena otrzymał liczne nagrody, m.in. Independent Spirit Award za najlepszy pierwszy scenariusz i Special Jury Prize na Sundance Film Festival. Słowo wstępne przed filmem wygłoszą absolwenci Programu Fulbrighta w Polsce oraz pracownicy Komisji. Po projekcji zapraszamy na dyskusję, której tematem będzie kwestia równości i inkluzywności na amerykańskich uniwersytetach. Autorką tłumaczenia dialogów w filmie jest Kaja Klimek. Prelekcja i dyskusja odbędą się w języku angielskim.

obszar-roboczy-1-kopia-43

opublikuj film:

seanse

27 paź, 15:30 Sala 8

kup bilet

30 paź, 17:45 Sala 2

kup bilet

sekcje:

specials 2016

W sekcji pojawią się m.in. pierwsze odcinki nowych seriali HBO (Niepewne, Rozwód, Westworld) oraz nowość w programie wrocławskiego festiwalu – zestawy filmów krótkometrażowych. Jeden z zestawów pokazywany jest dzięki współpracy z American Film Institute Conservatory i zawiera m.in. All These Voices – film inspirowany życiem Tadeusza Kantoranagrodzony w tym roku studenckim Oscarem autorstwa Davida Gersona, absolwenta tej prestiżowej amerykańskiej szkoły filmowej. Drugi z zestawów: Jonathan Demme prezentuje: Made in Texas (Jonathan Demme Presents: Made in Texas), to wybrane przez Demme’a krótkie filmy oddające ducha artystycznej wolności teksańskiego Austin; autorem jednego z nich jest gość tegorocznego AFF – Louis Black.

wydarzenia związane z tym filmem: