Donald zapłakał

Donald Cried

USA 2016 / 85 min

Peter LaTang (Jesse Wakeman) osiągnął sukces – ma dobrą pracę na Wall Street i nieźle mu się powodzi. Z codziennej rutyny wytrąca go jednak śmierć dawno niewidzianej babki. Niespodziewany powrót do zasypanego śniegiem rodzinnego Warwick w stanie Rhode Island wystarczy, by w jego poukładane życie wprowadzić zamęt. Zwłaszcza że na miejscu spotka zapomnianego nieco przyjaciela z dzieciństwa, Donalda (w tej roli sam reżyser), który z jakiegoś powodu nie chce zostawić go w spokoju. W swojej czarnej komedii Kris Avedisian testuje wytrzymałość widzów: wbrew temu, co wydaje się sugerować tytuł, jego pełnometrażowy debiut nie doprowadzi ich do płaczu. Z pewnością sprawi jednak, że zaczną nerwowo wiercić się w fotelach. W przeciwieństwie do hollywoodzkich dramatów obyczajowych w Donald zapłakał powrót do przeszłości nie oznacza odnalezienia samego siebie. Staje się on przyczynkiem do rozmowy o niewygodnych sprawach i serii towarzyskich potknięć, o które bardzo łatwo, gdy po 20 latach nagle okazuje się, że twój najlepszy przyjaciel najwyraźniej nie chce dorosnąć.

Marta Bałaga

nagroda publiczności ufundowana przez /
the audience award sponsored by

bnym_rgb_gry

opublikuj film:

seanse

26 paź, 12:45 Sala 8

kup bilet

29 paź, 15:00 Sala 2

kup bilet

sekcje:

spectrum 2016

Panorama współczesnego kina amerykańskiego, nowe filmy fabularne: „filmy środka”, filmy znanych twórców, nowe talenty, ciekawe zjawiska.

W centrum każdego festiwalu znajdują się konkursy. American Film Festival posiada dwie premierowe sekcje konkursowe: Spectrum, panoramę współczesnego kina amerykańskiego (14 filmów) oraz American Docs, czyli najgłośniejsze dokumenty sezonu pokazujące różne oblicza Ameryki (10 filmów). Oceniane przez widzów filmy będą ubiegać się o nagrody w dwóch kategoriach: film fabularny i film dokumentalny. Nagrody w obu konkursach w wysokości 10 i 5 tysięcy dolarów ufundowała firma BNY Mellon, dodatkową nagrodę – telewizja Ale kino+ (oferta zakupu do emisji).