Dark Night

Dark Night

USA 2016 / 85 min

Quasi-socjologiczny traktat o współczesnej Ameryce i złożona z niedopowiedzeń fabuła zrealizowana z podprogowym napięciem. Dark Night wpisuje się w szereg dzieł poświęconych problemowi dostępu do broni i masowych strzelanin (m.in. Chi-Raq i Newtown). Trzeci film Tima Suttona (Memphis) nawiązuje do masakry podczas pokazu filmu Mroczny rycerz powstaje Christophera Nolana w Aurorze w stanie Colorado w 2012 roku, kiedy to jeden sprawca zabił 12 i ranił 70 osób. Sutton śledzi dzień z życia sześciorga młodych bohaterów, myli tropy i unika psychologizujących wyjaśnień, przybierając postawę zdystansowanego obserwatora. Z tej transowej, usypiającej czujność mozaiki układa portret amerykańskiej psyche, szamoczącej się między poczuciem wyalienowania a nudą podsycanej widokiem niekończących się parkingów i centrów handlowych. Zdjęcia Hélène Louvart (PinaCuda) w oryginalny sposób oddają charakter banalnej architektury i pustych krajobrazów. Po strzelaninie w nocnym klubie w Orlando nakręcony na Florydzie film Suttona nabrał złowieszczej aktualności.

Sebastian Smoliński

obszar-roboczy-1-kopia-32

opublikuj film:

seanse

27 paź, 12:45 Sala 9

kup bilet

30 paź, 21:00 Sala 8

kup bilet

sekcje:

odkrycia Ale kino+ 2016

W tym roku na American Film Festival pojawi się sekcja Odkrycia Ale kino+. Pod patronatem tego telewizyjnego kanału filmowego będzie można obejrzeć 11 amerykańskich produkcji niezależnych. W większości są to pierwsze lub drugie filmy reżyserów szukających autorskiego sposobu wypowiedzi w kinie, zaskakujące ciekawą formą lub tematyką.

W tej sekcji znajdą się ciekawe dokonania amerykańskiego kina autorskiego, w większości pierwsze lub drugie filmy poszukujących reżyserów niezależnych. Wśród nich: znany z Sundance Joshy Jeffa Baeny – przewrotna komedia o wieczorze kawalerskim połączonym ze stypą, który wymyka się spod kontroli, czy nagradzane na festiwalach w Clevelend i Deauville złowieszcze Drgawki (The Fits) Anny Rose Holmer, w których rywalizujące ze sobą cheerleaderki padają ofiarami dziwnych, sugerujących opętanie ataków.